FAQ


  1. Kiedy trzeba kupić pierwszy biustonosz?
  2. Czy trzeba nosić biustonosz?
  3. Mały biust – nosić biustonosz czy nie nosić?
  4. Jak źle dobrany biustonosz wpływa na zdrowie?
  5. Biustonosz z fiszbinami czy bez?
  6. Czy biustonosz może uczulać?
  7. Czy powinno się spać w biustonoszu?
  8. Kiedy wyrzucić biustonosz?
  9. Jak często prać stanik?
  10. Czy można uprawiać sport w normalnym biustonoszu?
  11. Czy można biustonosz sportowy nosić na co dzień?
  12. Kiedy pierwszy biustonosz do karmienia?
  13. Czy trzeba kupować biustonosz do karmienia?




Kiedy trzeba kupić pierwszy biustonosz?

Idealnym momentem zakupu jest początek etapu dojrzewania, gdzie gruczoł piersiowy powiększył się. Należy wówczas skorzystać z profesjonalnych usług brafitterki, aby dobrać odpowiedni biustonosz, który bezpośrednio wpłynie na ukształtowanie piersi, nada im kierunek wzrostu oraz wpłynie na jędrność.

Trudno jednoznacznie określić odpowiedni wiek dziewczyny na zakup pierwszego biustonosza, gdyż na przestrzeni ostatnich 20 lat proces dojrzewania bardzo się przesunął. 

Kilka lat temu trafiła do mnie 8 latka, którą przyprowadziła mądra mama, gdyż wyraźnie zauważyła, że córka się garbi i wstydzi swojego wyglądu. Ostatecznie okazało się, że w bardzo krótkim procesie czasu biust urósł jej do rozmiaru F. Oprócz właściwego stanika konieczna okazała się także wizyta u ginekologa. W tym przypadku reakcja rodzica okazała się niezbędna i trafiona, gdyż znacznie poprawiła komfort córki oraz zapobiegła kolejnym problemom.




Czy trzeba nosić biustonosz?

Na pewno należy nosić dobrze dobrany biustonosz do swojej sylwetki i potrzeb.

Jednak odnosząc się do pytania odpowiem, że zdecydowanie mniej krzywdy sobie wyrządzisz nie nosząc stanika, niż ubierając ten nieprawidłowy.

Oczywiście wiele zależy też od rozmiaru, gdyż w przypadku bardzo dużego biustu chodzenie bez stanika spowoduje problem w poruszaniu się i bezpośredni ból piersi. 

Niezależnie jednak od wielkości biustu chodzenie bez stanika spowoduje z czasem utratę jego jędrności.

Natomiast nosząc biustonosze za małe, za duże zarówno w misce, jak i pod biustem w sposób bezpośredni możemy wywołać wiele dolegliwości i zmian chorobowych w obrębie kręgosłupa, piersi oraz ramion. 




Mały biust – nosić biustonosz czy nie nosić?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji kobiety i jej akceptacji siebie. Ostatecznie brak stanika spowoduje z czasem utratę jędrności piersi, nawet tych mniejszych. Ważne, aby nie lekceważyć małego biustu noszeniem niewłaściwych staników, ponieważ wszelkie uciski prowadzą często do wielu schorzeń w przyszłości.




Jak źle dobrany biustonosz wpływa na zdrowie?

Cytując słowa profesora Marka Zadrożnego, który jest specjalistą chorób piersi i onkologiem –

” Przeważająca liczba kobiet, nie zdaję sobie sprawy z problemów, jakie mogą ją spotkać przez noszenie złego jakościowo bądź źle dobranego biustonosza. Wybór tego właściwego nie tylko zapobiega powikłaniom w przyszłości, takimi jak zaburzenia krążenia układu chłonnego bądź stanom zapalnym, czy obrzękom, ale również zapewnia życie w lepszym komforcie”.

Od ponad 20 lat uczę kobiety, że biustonosz to zdrowie, komfort i piękna sylwetka, która wpływa także na sferę emocjonalną. Ważne, aby dokonywać wyboru bielizny w oparciu o indywidualne potrzeby, a nie wyłącznie przez pryzmat wizualny. Pamiętajcie, że biustonosz kupujecie na biust, a nie na oczy.




Biustonosz z fiszbinami czy bez?

Powinniśmy zacząć od właściwego słownictwa i rozgraniczyć fiszbiny od drutów. Oczywiście większość z Was uważa, że druty i fiszbiny to to samo. Jednak tak nie jest. Druty są umieszczane pod miseczkami, a fiszbiny po bokach. Zazwyczaj są wykonane z innych materiałów oraz grubości. Każda z Nas szuka bielizny, która będzie, jak druga skóra. Intuicyjnie sięgamy po model kierując się jego wyglądem, a nie faktycznym zastosowaniem. Ostatecznie dyskomfort związany z zakupem przypisujemy drutom, a to błąd.

Podczas wyboru bielizny najważniejsze są indywidualne uwarunkowania w budowie ciała, a szczególnie klatki piersiowej oraz osobiste preferencje. Wielkość i ciężkość biustu również w tym przypadku nie pozostają bez znaczenia. Chociaż istnieje na rynku różnorodność w zakresie drutów umieszczanych w poszczególnych stanikach są szczególne przeciwwskazania u kobiet, które jednoznacznie kwalifikują je do konstrukcji biustonoszy bez fiszbinowych. 

Pierwszą z nich będą panie bardzo szczupłe często z wypukłą klatką piersiową i mocno widocznymi żebrami, gdyż większość drutów będzie powodować otarcia. 

Druga grupa to kobiety posiadające bardzo duże piesi połączone ze spadzistymi ramionami, gdzie często tworzą się odparzenia pod biustem.

Ostatnim przeciwwskazaniem do noszenia biustonoszy z drutami są wszelkie choroby krążeniowe.




Czy biustonosz może uczulać?

Biustonosz może być wykonany z bardzo wielu materiałów typu poliamid, poliester, elastan oraz bawełna, czy len, a także różnego rodzaju dodatków. Jednakże niektóre z nich mogą wywołać uczulenie na skórze. Wszystko zależy od wrażliwości skóry i posiadanych alergii. Najważniejsze, aby poczuć się w staniku, jak w drugiej skórze.

Zdecydowanie naturalne włókna dadzą poczucie wygody i komfortu oraz zagwarantują przewiewność dając ciału oddychać, ale szybciej się zużywają. Często wykorzystywane w biustonoszach tworzywa sztuczne pozwalają idealnie podtrzymać piersi i charakteryzują się dużą wytrzymałością. Szczególnie sprawdzają się przy większych rozmiarach misek. Wybierając stanik zwracaj uwagę także na występujące w nim domieszki typu elastan, lycra czy spandex. Zwiększają one rozciągliwość materiału i nie krępują ruchów, a co za tym idzie dają większy komfort.




Czy powinno się spać w biustonoszu?

Często popadamy ze skrajności w skrajność, czyli albo nie dbamy o zdrowie naszych piersi wcale albo nadmiernie. Dodatkowo bombardowane jesteśmy wieloma informacjami i trudno wybrać te prawdziwe poparte badaniami lekarskimi. Prawda jest zawsze jedna i według lekarzy biustonosz w nocy może zaszkodzić naturalnym przepływom w naszym ciele i podnosi temperaturę piersi. Czas snu to przede wszystkim regeneracja dla całego ciała i nie ma konieczności ograniczania sobie swobody.

Zwolenniczki spania w biustonoszu twierdzą, że to jedyny ratunek przed opadaniem biustu i ochrona przed zmarszczkami w okolicy dekoltu.

W przypadku dużego biustu, okresu ciąży lub wahania wagi stanik podczas snu daję przede wszystkim komfort i wygodę. Ważne, aby wykonany był z bawełny i pozbawiony drutów. 

Wybór należy do Ciebie.




Kiedy wyrzucić biustonosz?

Standardowo stanik pełni swoją funkcję najlepiej przez okres roku, ale w zależności od ciężkości biustu i technik prania wytrzymuje krócej lub dłużej.

Zakładając, że kupujesz właściwie dopasowany biustonosz istnieje kilka oznak zużycia go. Pierwszy to za szeroki obwód, bo zapinasz się na najciaśniejszą haftkę, a mimo to jest za szeroki. Drugi to miseczki biustonosza są postrzępione, materiał uległ zużyciu i nie pełni swojej roli utrzymującej piersi.

Kolejnym powodem są także rozciągnięte i pozbawione elastyczności ramiączka w staniku. Inne oznaki to wychodzące haftki z tyłu lub druty w staniku, będące efektem zużycia tunelu.




Jak często prać stanik?

Wiele zależy od indywidualnej potliwości kobiety, ale zazwyczaj powinno się prać biustonosz po dwukrotnym lub trzykrotnym użyciu lub po prostu raz w tygodniu. Ogólna zasada mówi, że nie należy nosić tego samego stanika dzień po dniu, aby włókna elastylowe miały szanse wrócić do pierwotnego kształtu. Staraj się prać staniki raczej w letniej wodzie używając płynu do prania ręcznego, ponieważ proszek niszczy włókna elastynowe i biustonosz traci swój kształt. Nigdy nie susz bielizny na kaloryferze lub wkładając do suszarki, gdyż wysoka temperatura łamie włókna elastyny i niszczy materiał. Biustonosze układaj na płasko podczas suszenia, co zapobiegnie rozciąganiu się materiału.

Trzymając się tych zasad będziesz cieszyła się swoją ulubioną bielizną dłużej.




Czy można uprawiać sport w normalnym biustonoszu?

Absolutnie nie powinnaś uprawiać sportu w staniku do codziennego użytkowania. Według specjalistów od badań zagadnień sportowych biustonosz sportowy amortyzuje drgania i ogranicza ruchy biustu aż o 74%, podczas gdy zwykły jedynie o 34%. Podczas uprawiania sportu musisz maksymalnie zabezpieczyć swoje piersi, a konkretnie wiązadła coopera wewnątrz ich, które odpowiadają za jędrność, gdyż raz utracone nie zregenerują się.




Czy można biustonosz sportowy nosić na co dzień?

Często używacie określenia biustonosz sportowy w odniesieniu do stanika miękkiego, bawełnianego lub bez drutowego i w stylu topu. Używając na co dzień właśnie takiej bielizny w żaden sposób nie zaszkodzicie swojemu zdrowiu, ponieważ takie modele nie powodują ucisków. Jednak zdecydowanie nie podtrzymują piersi tak, aby zabezpieczyć je przed utratą jędrności, szczególnie przy dużych rozmiarach. Typowy stanik sportowy jest wykonany z grubszego materiału, który jednocześnie jest lekki i świetnie odprowadza wilgoć, a przy tym jest mocno zabudowany zapewniając stabilizację piersi i właściwe podtrzymanie podczas wysiłku fizycznego.  Jednak odpowiednia amortyzacja biustu podczas sportu nie pozwala na swobodny przepływ limfy i należy pamiętać, że zaraz po zakończeniu ćwiczeń trzeba zmienić bieliznę na codzienną. 




Kiedy pierwszy biustonosz do karmienia?

Zazwyczaj polecam poczekać do ostatniego momentu przed porodem i wówczas dobieramy stanik odpowiedni na pierwszy etap laktacji, który będzie idealny także do spania. Istotny jest delikatny materiał najlepiej z przewagą bawełny oraz właściwym zapasem w misce na zmieniający się rozmiar biustu oraz konieczne do wprowadzenia wkładki laktacyjne.




Czy trzeba kupować biustonosz do karmienia?

Okres karmienia jest dla kobiety szczególny i dobór odpowiedniego biustonosza wręcz niezbędny.

Różni się on bowiem od zwykłego stanika materiałem antybakteryjnym, rozciągliwością misek przydatną szczególnie podczas nawału pokarmowego oraz wygodnym systemem odpinania misek jednym kliknięciem. Należy go wybierać w zależności od etapu laktacji.

Pierwszym jest stanik zaraz po porodzie, który powinien być miękki i bardziej zabudowany z tolerancją jednego rozmiaru w misce na ewentualny nawał pokarmowy, zanim laktacja się nie unormuję. Przeważnie trwa to około 4 tygodni. Kolejny etap to stanik dobrze podtrzymujący bardzo jędrny, choć ciężki biust. Jeśli zaniedbamy ten czas pasma tkanki łącznej znajdujące się w piersi mogą ulec uszkodzeniu. Ostatni etap to zakończenie laktacji i od tego momentu musimy odczekać jeszcze około 14 dni, aby kupić stanik, który na nowo uformuje nam kształt piersi i poprawi sylwetkę. 

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło